Praca adwokata – jak wygląda i czym się charakteryzuje?

Zawód dla wszystkich?

Ten, kto pracuje w zawodzie dającym mu pełną satysfakcję, może się nazwać prawdziwym szczęściarzem. Rzadko kiedy jesteśmy bowiem w stu procentach zadowoleni ze swojego życia zawodowego. Mimo iż często nie odpowiada nam kompletnie czy to nasza praca, czy to zakres naszych obowiązków, czy to sam szef bądź współpracownicy. Tkwimy w swoich firmach, bo boimy się zmian i nie chcemy tracić kolejnych lat na naukę nowego zawodu. Jeżeli jednak jesteśmy dopiero na samym początku tej zawiłej drogi i dopiero co zastanawiamy się nad tym, kim chcielibyśmy zostać w przyszłości, możemy w zupełnie dowolny sposób pokierować swoim losem.

Od razu zdecydować się na rozwój w takiej branży, która dałaby nam szansę i na satysfakcję, i na spore zarobki. Praca adwokata zdecydowanie jest czymś takim. Jeżeli więc czujemy, że moglibyśmy dobrze sprawdzić się na tak odpowiedzialnym stanowisku i zazwyczaj lubimy pomagać innym ludziom. Dbając o ich dobro, może być to dla nas wręcz zawód marzeń. Mimo iż ma on swoje złe strony, te dobre zdecydowanie nad nimi przeważają.

Ciężka praca

Oczywiście nie każdy człowiek nadaje się do odgrywania roli adwokata. Zanim więc zdecydujemy się zapisać na studia prawnicze, spróbujmy ocenić, czy na takim stanowisku moglibyśmy się dobrze sprawdzić. Spójrzmy między innymi na swój stosunek do nauki. Mimo iż może nam się to wydać dziwne, jest on bardzo ważny w przypadku starania się o pracę adwokata. Dlaczego? Ponieważ jeżeli chcielibyśmy zostać taką osobą, musielibyśmy poświęcić parę ładnych lat na uzyskanie prawa do wykonywania zawodu. Nie byłby to natomiast czas prosty. Mimo iż studenckie lata mogą się nam kojarzyć z wiecznymi imprezami, posiedzeniami do białego rana i ciągłym nawiązywaniem nowych znajomości.

Inaczej to wygląda w przypadku studiów filologicznych, a inaczej w przypadku studiów prawniczych. Na tych drugich będziemy musieli poświęcać bardzo dużo czasu na naukę. Samo przeczytanie tych wszystkich kodeksów, akt, ustaw i innych dokumentów zajmie nam wiele godzin. A co dopiero wyrycie ich na pamięć i zrozumienie znajdujących się w nich punktów. Najlepsi adwokaci wykazują się też specyficznymi cechami charakteru. Zazwyczaj są osobami bardzo odpowiedzialnymi i dojrzałymi, które potrafią przekonać do swoich racji nawet największych niedowiarków.

Nagroda za ciężką pracę

Jeżeli jednak te wszystkie trudności związane z samym uzyskaniem zawodu kompletnie nas nie odstraszają, możemy oczywiście krok po kroku realizować swój założony plan i robić wszystko tak, aby ostatecznie uzyskać zatrudnienie w istniejącej już kancelarii bądź założyć swoją własną praktykę adwokacką. W tym celu tuż po ukończeniu egzaminów maturalnych powinniśmy zapisać się na jedną z wyższych uczelni, starając się o zdobycie miejsca na studiach prawniczych. Nie martwmy się jednak, jeżeli konkurencja będzie na tyle duża, iż znajdzie się poza naszym zasięgiem. Zawsze możemy zrezygnować z normalnego trybu nauczania na rzecz studiów zaocznych, na które zawsze bez problemu się dostaniemy.

Po ich ukończeniu będziemy musieli jeszcze złożyć wniosek wyrażający naszą chęć przystąpienia do egzaminu adwokackiego, po którym być może dostaniemy szansę na odbycie aplikacji adwokackiej. Trwa ona trzy lata i nie możemy z niej niestety zrezygnować. Łącznie cała nauka przygotowująca do zawodu zajmie nam zatem kilka ładnych lat, ale jeśli poświęcimy je na swoją edukację, jedynie na tym zyskamy. Mając bowiem tak dobry zawód, jakim jest zawód adwokata, jesteśmy w stanie pracować dosłownie w każdej części świata i to za całkiem atrakcyjne pieniądze.