Alimenty w sprawach rodzinnych

Rola adwokata w sprawach o alimenty

Z pomocy adwokata warto skorzystać, gdy mamy wątpliwości prawne. Adwokat to osoba z dużym doświadczeniem prawnym i bardzo dużą znajomością przepisów prawnych. W prosty i przystępny sposób wyjaśni przepisy prawne, obrazując je stosownymi przykładami z życia wziętymi. Z pomocy prawnika warto skorzystać na każdym etapie sprawy, zarówno sądowym, jak i przedsądowym. Adwokat pomoże przygotować Ci pisma na etapie przedsądowym: jak na przykład wzywające do zapłaty określonej kwoty pieniężnej oraz na etapie sądowym (pozew, odpowiedź na pozew) oraz zgromadzić załączniki (odpowiednie dokumenty, potwierdzające Twoje stanowisko) do pozwu, czy odpowiedzi na pozew.

Sprawy z prawa rodzinnego

Adwokat pomoże Ci prawnie w rozwiązaniu trudnych dla Ciebie sytuacji rodzinnych. Pomoże Ci przejść sprawnie w sprawie o: rozwód, alimenty, ustanowienie opieki nad dzieckiem, ustalenie ojcostwa. Takie sytuacje są trudne emocjonalnie, ale przynajmniej nie będziesz się dodatkowo martwić o kwestie prawne. Jak znaleźć dobrego przedstawiciela? Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać adwokat alimenty olsztyn i wybrać tego, który ma najlepsze opinie.

Najważniejsze zagadnienia

Sprawa o alimenty jest jedną z najczęściej prowadzonych spraw z zakresu prawa rodzinnego. Służą one dostarczaniu środków w celu zaspokajaniu potrzeb życiowych i bytowych (jedzenie, mieszkanie, ogrzewanie, opieka medyczna) osób, które nie są w stanie samodzielnie sobie tych środków zapewnić.

Do najczęstszych spraw, należy zaliczyć:

  • sprawę o alimenty od jednego z rodziców na rzecz dziecka
  • sprawę o alimenty od byłego małżonka na rzecz drugiego małżonka
  • sprawę o alimenty od dziecka na rzecz jednego z rodziców

Przygotowując się do wszczęcia sprawy należy:

W pierwszej kolejności ustalić w jakiej kwocie będziemy domagać się alimentów (musimy tutaj wziąć po uwagę przesłanki z kodeksu rodzinnego takie jak: usprawiedliwione potrzeby osoby na rzecz, której będą wypłacane alimenty; możliwości zarobkowe i majątkowe osoby, która będzie je płacić; oraz w przypadku małżonków, choć też nie zawsze fakt pozostawania w niedostatku).

Przykład: usprawiedliwione potrzeby, to potrzeby służące do zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. Czyli na przykład w sytuacji dziecka: koszty jedzenia, ubrań, wykształcenia. W przypadku, gdy dziecko często choruje, do usprawiedliwionych potrzeb zaliczymy koszty wizyt lekarskich, leków, dojazdów do placówek medycznych. Świadczenie alimentacyjne nie służy zaspokojeniu potrzeb zbytkowych, tylko potrzeb podstawowych. Czyli nie możemy domagać się alimentów na przykład na kolejne podróże, czy drogie hobby.

* sporządzić pozew o alimenty (ustalić właściwy sąd, do którego skierujemy pozew; ustalić wysokość opłaty, którą będziemy musieli uiścić wraz ze złożeniem pozwu; opisać stan faktyczny oraz przywołać odpowiednie przepisy prawne i dowody na poparcie swojego stanowiska.

* gdy sprawa będzie już w toku, uczestniczyć w rozprawach.

Wydaje się to trudne, oczywiście można spróbować przez ten proces przebrnąć samemu, ale z adwokatem, który ma doświadczenie w tego typu sprawach, będzie to na pewno dużo prostsze. Adwokat Olsztyn wskaże jakie dokumenty należy dołączyć do pozwu, aby uzasadnić wysokość dochodzonych alimentów. Podczas procesu zaś będzie reprezentował Cię przed sądem, dzięki czemu nawet tak nietypowa wizyta, jak wizyta w sądzie przebiegnie bez większego stresu.